Firma Samsung Electronics Polska od 20 lat jest obecna na polskim rynku, a jej urządzenia i technologie ułatwiają życie codzienne Polaków. Przez ten czas nasz kraj, jak i cały świat, zaczął używać smartfonów, smartwatchy, telewizorów z kropkami kwantowymi czy też pralek tworzących aktywną pianę. Urządzenia te znacząco zmieniły naszą rzeczywistość.
Dwie dekady w dziedzinie nowych technologii przy obecnej prędkości ich rozwoju to okres, kiedy wynalazki mogą diametralnie odmienić naszą pracę, wykonywanie codziennych obowiązków czy sposób spędzania wolnego czasu. Które z nich już zmieniły nasze życie lub najprawdopodobniej zagoszczą w nim w najbliższym czasie? Wraz z Samsung Electronics Polska przedstawiamy subiektywny wybór przełomowych urządzeń i technologii z ostatnich 20 lat, które wpłynęły na nasze życie codzienne.
- Smartfon
Przez niektórych młodszy brat telefonów komórkowych jest uważany za najważniejszy i najbardziej funkcjonalny wynalazek współczesnych czasów. Smartfony stały się nieodłączną częścią naszego codziennego życia, aby być w kontakcie ze światem, znajomymi, rejestrować najpiękniejsze widoki i chwile, przeglądać strony, media społecznościowe, robić zakupy. Czy potrafimy sobie wyobrazić teraz życie bez smartfonu pod ręką?
- Web 2.0
Media społecznościowe znacząco wpłynęły na nasze zachowania społeczne. Chwalimy się swoim życiem przed setkami znajomych na raz, łatwo wymieniamy się poglądami, oceniamy innych. Twórczość własna użytkowników blogów, vlogów, mikroblogów czy serwisów z filmami na zawsze zmieniła definicję mediów i model zdobywania informacji o świecie.
- Mobilny Internet
Dostęp do Internetu z poziomu urządzeń przenośnych właściwie prawie z każdego miejsca na Ziemi zrewolucjonizował nasz sposób wykorzystywania smartfonów, które stały się prawie osobistymi komputerami, na których przeglądamy strony internetowe, dokonujemy zakupów, używamy serwisów społecznościowych. Już dziś zasięg sieci mobilnej jest większy niż zasięg Internetu klasycznego.
- Pamięć USB
Pamięć nieulotna typu flash wykorzystywana w urządzeniach popularnie zwanych pendrive’ami umożliwia dziś zapisanie dużych ilości danych na urządzeniu niewielkich rozmiarów i przeniesienie ich między komputerami na zasadzie „plug and play”.
- Sztuczne narządy
Współczesnym kierunkiem w technologicznych wynalazkach medycznych jest odnalezienie sposobu, aby zastąpić lub wspomóc ludzkie chore narządy, stąd np. urządzenia kontrolujące poziom cukru we krwi – „sztuczna trzustka”. Mechaniczne zastawki, sztuczne serce dla osób czekających na dawcę, a nawet wspomaganie czynności mózgu za pomocą impulsów elektrycznych to nie filmowe science-fiction a teraźniejszość.
- Płaskie ekrany
Ostatnie 20 lat to również koniec ery telewizorów oraz monitorów kineskopowych, które zastąpiły płaskie ekrany plazmowe lub LCD. Dzięki temu tego typu urządzenia stały się wyraźnie cieńsze i zaczęły zajmować zdecydowanie mniej miejsca. Jednak główną zaletą nie jest design, a znaczne poprawienie jakości wyświetlanego obrazu.
- Virtual Reality
Wirtualnej rzeczywistości doświadczamy codziennie w postaci symulacji komputerowych lub zupełnie fikcyjnych gier, filmów, reklam. Nowe przeżycie wirtualnej rzeczywistości gwarantują dziś gogle VR, które pozwalają nam znaleźć się w wygenerowanym komputerowo świecie i poruszać się po nim niemalże jak po realnym. Podejmuje się już próby, aby wzbogacić wirtualną rzeczywistość, oprócz obrazu i dźwięku, także w zapach lub wrażenia dotykowe.
- Domowa drukarka 3D
Drukowanie przestrzenne to jedna z technologii, która ciągle zaskakuje niesamowitą dokładnością i znajduje nowe zastosowania, m. in. wykonywanie prototypów przedmiotów, biżuterii, elementów konstrukcji, zabawek, a także wyrobów z czekolady! Może także poprawić komfort życia poprzez szybkie wykonanie idealnej protezy lub implantu.
- Soczewki bioniczne
Technologia, która wkrótce ma uwolnić nas od choroby cywilizacyjnej, jaką są wady wzroku. Soczewki bioniczne zamontowane na stałe raz na zawsze zlikwidowałyby konieczność noszenia okularów lub soczewek kontaktowych.
- Internet Rzeczy
Przedmioty, które mogą się ze sobą komunikować rzeczywiście już nas otaczają. Wystarczy wymienić ekosystem firmy Samsung z jego sercem – smartfonem Samsung Galaxy S7. Przy jego pomocy możemy połączyć się ze smartwatchem, sterować telewizorem, sprawdzić, co zostało w naszej lodówce, a nawet zdalnie nastawić pranie. Inteligentnych przedmiotów będzie jeszcze więcej, a wartość rynku Internet of Things ciągle rośnie.
- Smartwatch
Sportowy, ale dziś już także elegancki gadżet, niezwykle użyteczny nie tylko dla sportowców, jest elementem wearable technology (technologii noszonej). Zegarki Gear S3 firmy Samsung mogą monitorować naszą codzienną aktywność, zbierać dane takie jak wysokość, położenie czy zmiana ciśnienia atmosferycznego, a wbudowany GPS śledzić przebyte trasy.
- Samochody hybrydowe
Samochody z silnikami hybrydowymi, a więc napędzane z dwóch źródeł to pomysł ludzkości, aby zmniejszyć ilość zanieczyszczeń i hałasu w miastach. Nowszym wynalazkiem, który w przyszłości może się rozwinąć są samochody autonomiczne, a więc niepotrzebujące kierowcy.
- Quantum Dot
Kropki kwantowe stosowane do produkcji telewizorów Samsung SUHD są mniejsze niż 1/100 000 grubości ludzkiego włosa i w zależności od wielkości, odpowiednio oświetlone, emitują światło o różnej barwie. Wyświetlane kolory są niezwykle czyste i żywe, a obraz wygląda niczym realny. Rewolucyjną technologię kropek kwantowych stosuje się także w panelach słonecznych, optyce i medycynie.
- Digital Signage
Ostatnie 20 lat to „era ekranów”. Wyświetlacze pojawiły się także poza naszymi domami: na lotniskach, w galeriach handlowych, dworcach, biurowcach, muzeach. Przekazują informacje, pokazują plany budynku, a w szczególności filmy i reklamy. Przełomową technologią jest możliwość zdalnego i centralnego sterowania ekranami, dzięki czemu na wszystkich mogą pojawić się te same albo wybrane treści, a także pełna automatyzacja wyświetlanych komunikatów.
- Eco Bubble
Przełomowe technologie to przede wszystkim takie, które ułatwią nam codzienne życie w zaskakujący sposób, stąd w zestawieniu nie mogła zabraknąć rewolucyjnej technologii prania EcoBubble. Pralki Samsung EcoBubble przed rozpoczęciem prania łączą wodę, proszek i powietrze, tworząc pianę, która działa nawet w niskich temperaturach, zapewniając oszczędne i ekologiczne pozbycie się plam.
- Egzoszkielet
Powłoki, wyglądające niczym zbroje z gier komputerowych w realnym świecie mogą pomóc niepełnosprawnym poruszać się o własnych siłach, a personelowi medycznemu w opiece nad takimi osobami. Tworzone są jednak również z myślą o wojsku i wzmocnieniu żołnierzy na polach walki.
- Ładowanie bezprzewodowe
Jednym ze znaków współczesnych czasów jest pozbycie się kabli. Chociaż indukcja została wynaleziona w 1831 roku, ładowarki bezprzewodowe to urządzenia z XXI wieku. Dzięki nim smartfon można naładować szybko, wydajnie i bez plątaniny przewodów.
- Płyta Blu-ray
Ludzkość w zapisywaniu danych dąży do zachowania jak największej ich ilość na jak najmniejszym nośniku, dodatkowo dbając o jakość i trwałość danych. Płyta, która pomieści 25 GB danych stanowiła kolejny etap ewolucji płyt CD i DVD, dzięki czemu zyskujemy możliwość oglądania filmów w coraz doskonalszej wersji.
- Tablety
Podobnie jak smartfony zastąpiły pewne czynności domowych komputerów, a szczególnie stały się wygodne przy robieniu notatek w pracy czy na uczelni. Niezastąpione, kiedy chcemy obejrzeć film w podróży.
- Wirtualna klawiatura
Niektóre wynalazki to także ciekawe gadżety. Osoby, które lubią dużo pisać, a wolą do tego używać klawiatury, dzięki jej wyświetlanej wersji nie muszą ze sobą wozić dużego sprzętu.
***
Cykl „Samsung. 20 lat w Polsce”
Samsung Electronics Polska od 20 lat towarzyszy Polakom w ich codziennym życiu – wspiera instytucje kulturalne, prowadzi programy edukacyjne i wspólnie ze specjalistami Centrum Badawczo-Rozwojowego Samsung Polska tworzy koncepcje, które kreują przyszłość technologii na całym świecie.
W ostatnich 20 latach Polacy korzystając z urządzeń Samsung zmieniali trendy kulinarne, oglądali najważniejsze transmisje telewizyjne, rozmawiali o istotnych dla siebie chwilachi uwieczniali je aparatami fotograficznym w swoich smartfonach. W cyklu tekstów „Samsung. 20 lat w Polsce” przyglądamy się bliżej ewolucji różnych obszarów życia, takich jak moda, sztuka, kuchnia, nauka i wiele, wiele innych.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://cafe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/20-lat-samsung-w-polsce-20-przelomowych-technologii-na-20-lat-samsung-w-polsce